§5-høring af 9. januar 2026 om formandskabets arbejdsprogram for 1. halvår 2026
Danmarks Fiskeriforening PO (DFPO) og Danmarks Pelagiske Producentorganisation (DPPO) har følgende bemærkninger til det cypriotiske formandskabs arbejdsprogram for 1. halvår 2026.
Af høringsnotatet fremgår det, at formandskabet vil prioritere forslaget om EU-støtte til den fælles fiskeripolitik samt igangsætte drøftelser om evalueringen af den fælles fiskeripolitik.
Formandskabet vil dertil fremme forhandlinger af mulige forslag om tilpasning af fiskerimulighederne for 2026 og 2027 samt facilitere drøftelser af de årlige konsultationer for de næstkommende år. Formandskabet vil ligeledes have fokus på vedtagelse af forenklingsforslag. Endelig vil formandskabet søge at fremme forslag til bæredygtige fiskeriaftaler og -protokoller samt toldkontingenter på fiskeriområdet.
Støtte til den fælles fiskeripolitik
DFPO og DPPO hilser velkomment, at formandskabet vil fortsætte arbejdet med forslaget om EU-støtte til den fælles fiskeripolitik.
DFPO og DPPO har senest i august 2025 afgivet bemærkninger til Kommissionens forslag, som desværre lægger op til, at EMFAF (Den Europæiske Maritime Fond for Akvakultur og Fiskeri) nedlægges i sin nuværende form, og slås sammen med andre fonde som del af den Nationale og Regionale Partnerskabsfond, hvilket gør det vanskeligt at få overblik over omfanget af de midler, som er øremærket den maritime sektor, herunder fiskeri.
Det er især beklageligt i lyset af, af der i ”Havpagten”, specifikt er nævnt behovet for at yde støtte til modernisering og grøn omstilling af den europæiske fiskerflåde. Fiskerierhvervet på tværs af EU, havde derfor forventet en endnu stærkere og robust fond til støtte for fiskeri og akvakultur.
Det kommer derfor som en stor overraskelse, at man fra Kommissionens vælger at nedlægge EMFAF i sin nuværende form og slå midlerne sammen men andre fondsmidler i en noget mere uklar og uigennemsigtig struktur.
DFPO og DPPO står ikke alene med det synspunkt. Kommissionens forslag har mødt massiv kritik for at nedprioritere fiskeriområdet. Under præsentationen af forslaget i Europa-Parlamentets fiskeriudvalg var der et stort flertal af medlemmer, der pointerede, at der ikke er afsat tilstrækkelige midler i forslaget til at løse de mange opgaver, erhvervet står overfor. Her tænkes ikke mindst modernisering af fiskerflåden og bidrag til den grønne omstilling.
Opgaver, der er prioriteret i ”Havpagten” og som kommer til at fylde meget i de kommende år.
Regelforenkling
Det er positivt, at formandskabet vil fortsætte arbejdet med regelforenkling, som blev igangsat under dansk formandskab, men som fortsat ikke har efterladt sig tydelige spor i form af konkrete tiltag.
Det vil derfor være til stor gavn for fiskerierhvervet, hvis det cypriotiske formandskab rent faktisk lykkes med at få omsat nogle af de mange hensigtserklæringer til konkrete forslag til forenkling.
Et sted at begynde kunne passende være arbejdet med at implementere kontrolforordningen, som har vist sig at være endog meget kompliceret – ikke bare for erhvervet, men også for de ansvarlige nationale myndigheder.
Bådet rådet og Europa-Parlamentet har rejst problemstillingen ved flere lejligheder, hvorfor det er på tide, at de politisk ansvarlige begynder at rydde op i de mange regler og betingelser, som både er unødigt bureaukratiske og vanskelig at efterleve i praksis.
En mulig løsning kunne være at igangsætte et arbejde med en egentlig forenklingspakke, som vi kender det fra andre politikområder. En sådan omnibus-øvelse kunne være et vigtigt skridt på vejen henimod simplere regler på fiskeriområdet.
Evaluering af den fælles fiskeripolitik
Kommissionens forventes at fremlægge sin rapport om evalueringen af den fælles fiskeripolitik på rådsmødet i maj 2026.
I lyset af Kommissionens fælles meddelelse om ”Havpagten” er det vigtigt at slå fast, at en evaluering ikke i sig selv ændrer rammevilkårene for europæisk fiskeri, det gør kun en egentlig revision.
DFPO og DPPO opfordrer derfor regeringen til at arbejde for, at Kommissionens rapport resulterer i et forslag til en egentlig revision, som luger ud i de mange unødvendige og rigide regler og bestemmelser grundforordningen, kontrolforordningen og de tekniske bestemmelser.
Det vil være til stor gavn for fiskerierhvervet.
DFPO og DPPO bemærkninger Formandskabets arbejdsprogram 1. halvår 2026
Download PDF