§5-høring af 3. juni 2026 om Kommissionens evaluering af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1380/2013 af 11. december 2013 om den fælles fiskeripolitik
Danmarks Fiskeriforening PO (DFPO) og Danmarks Pelagiske Producentorganisation (DPPO) har følgende bemærkninger til Kommissionens evaluering:
Af høringsnotatet fremgår det, at Kommissionens evaluering ikke umiddelbart lægger op til, at der som opfølgning på denne er behov for fremlæggelse af forslag til revision af EU’s fælles fiskeripolitik. Samlet set er konklusionen, at forordningen om den fælles fiskeripolitik forbliver et meget vigtigt og relevant redskab til at forvalte en fælles naturressource og tilknyttet økonomisk aktivitet i en verden i forandring. Dens brede og omfattende mål gør det muligt at tage hånd om mange nye udfordringer. Ineffektivitet og mangler, der er identificeret i evalueringen og af interessenter, afhænger ofte af den fulde gennemførelse af dens bestemmelser eller bestemmelser i sekundærlovgivningen. Dette sætter ikke spørgsmålstegn ved de grundlæggende søjler for miljømæssig, økonomisk og social bæredygtighed.
Dette synspunkt har Kommissionen givet udtryk for i både Rådet og i Europa-Parlamentet. Begge institutioner har dog givet udtryk for, at der ER behov for en revision, som gør det nemmere at være fisker i fremtiden.
Såvel i Rådet som i Europa-Parlamentet har man udtrykt behov for bl.a. at landingspligten ikke fungerer i praksis, hvorfor der er behov for at ændre bestemmelserne. Det samme gør sig gældende for den rigide fortolkning af Fmsy.
DFPO og DPPO kan til fulde tilslutte sig disse synspunkter.
Det er heller ikke tilstrækkeligt at evaluere den fælles fiskeripolitik alene på baggrund af grundforordningen.
Evalueringen burde have været foretaget på baggrund af en samlet analyse af samspillet mellem grundforordningen, de tekniske regler, kontrolforordningen og ambitionerne om grøn omstilling forankret i Ocean Pact.
Der er simpelthen behov en samlet revision af hele aftale-komplekset. Kun på den måde kan man skræddersy en kommende fiskeripolitik, som udover at inddrage manglende implementering af den eksisterende lovgivning, også ser på, hvor man kan forenkle bestemmelser vedr. tekniske regler og EU’s fiskerikontrol og på den måde skabe grundlaget for udvikling og grøn omstilling.
Der er sket meget siden grundforordningen trådte i kraft i 2013 og de tekniske regler i 2019. Med et kommende krav om REM/CCTV ombord på fartøjer over 18 meter, der udgør en risiko for manglende overholdelse af landingspligten, bør man fra dansk arbejde for en lempelse af de eksisterende regler, således at evalueringen fører til simplere regler, der er lettere at håndtere for både fiskere og nationale myndigheder.
Det er bydende nødvendigt, at Kommissionen bruger evalueringen som løftestang for en bredere revision, der rydder op i unødvendige regler og bestemmelser, som enten er forældede eller i praksis ikke kan implementeres.
Regeringen bør derfor fortsat arbejde for, at Kommissionen ikke løber fra sit ansvar og følger evalueringen op med en målrettet revision af den fælles fiskeripolitik, i form af en regelforenklingsøvelse, som vil gøre det nemmere og grønnere at være fisker i fremtiden.
Ikke mindst i lyset af Kommissionens egen målsætning om at det skal være nemmere at drive virksomhed i EU – Det bør også gælde fiskere.
DFPO og DPPO skal afslutningsvis gøre opmærksom på, at man gentagne gange har foreslået en revision af den fælles fiskeripolitik, og har stillet forslag til konkrete forenklinger af den fælles fiskeripolitik, og kan bl.a. henvise til DFPOs publikation – ”Fiskeripolitik med mening”.
DFPO og DPPO bemærkninger §5-høring CFP-evaluering
Download PDF