MSC-fartøjer

Hvis du vil vide, om et fartøj har ret til at lande fisk under de MSC-certificeringer, der varetages af Danmarks Fiskeriforening PO og Danmarks Pelagiske PO, så er du kommet til rette sted.

På listerne er alle de fartøjer, som har tilmeldt sig ordningen, skrevet under på kodekset for bæredygtigt fiskeri, og som derfor kan lande MSC-fisk.

Danmarks Fiskeriforening PO's lister over MSC-fartøjer

Aktuel Kutterliste MSC (PDF)
Aktuel Kutterliste MSC (csv-fil til dataimport)

Danmarks Pelagiske PO's lister over MSC-fiskefartøjer

Aktuel Kutterliste MSC - DPPO (PDF)
Aktuel Kutterliste MSC - DPPO (Excel)

Svenske fartøjer

De danske fiskere samarbejder også med kollegaerne i Sverige om certificeringer.

Swedish Pelagic Federation PO's liste over MSC-fiskefartøjer

Aktuel Kutterliste MSC - SPFPO (PDF)
Aktuel Kutterliste MSC - SPFPO (Excel)

Mangler du noget?

Danmarks Fiskeriforening gør alt for at holde listerne opdateret, men der skulle være fejl eller et fartøj, der mangler, så kontakt endelig Danmarks Fiskeriforening.